Pilates Nedir?

Her şey çocukluğunu astım ve romatizma Hastalıklarıyla geçiren Joseph Pilates in bu hastalıklardan kurtulmak için girdiği arayıştan ortaya çıktı. Joseph Pilates vücut geliştirme, boksörlük ve koruma eğitmenliği yapmış. Yoga, meditasyon ve doğu sporlarına ilgi duyarak bunları mesleği ile harmanlayarak Kontroloji adını verdiği bir sistem oluşturur. Bu sistemi de ömrünün sonuna kadar geliştirmeye devam eder.

Birinci Dünya Savaşı kamplarında hastabakıcı olarak çalışarak askerlere kendi geliştirdiği teknikleri öğreten J. Pilates bu kamplarda yatarak tedavi gören hastalar için eski yatak yaylarından geliştirdiği ve bugün olan modern egzersiz ekipmanlarının öncüsü olan bu aletlerle yatan hastalara yatakta egzersiz yapma imkanı sağlamıştır.Hastaların yaralı yerlerini sabit kalması sağlanarak yatak istirahati döneminde tek başlarına, kaslarını kuvvetlendirmelerini ve fiziksel hareketliliğini koruyabilmelerini sağlamiştir. İngiltere`de çıkan grip salgınında pek çok kişi hayatını kaybederken,J. Pilatesin kampından kimsenin ölmemesi üzerine bütün dikkatler J. Pilatesin üzerine çevrilmiştir. İşte J.Pilatesin Kontroloji adını verdiği Pilates böylece herkes tarafından duyulmaya başlanmıştı.

1926`da savaştan kaçarak Amerika`ya göç eden J. Pilates gemide tanıştığı eşi Lara ile New York`ta bir stüdyo açarak o dönem sakatlanan Bale ve sanatçılara yardımcı olmaya başlamıştır. Joseph Pilates "10 seansta farkı hissedeceksiniz. Yirmincide farkı görecek ve 30. seansta tümüyle yepyeni bir vücuda sahip olacaksınız" diyerek Pilatesin ne kadar mükemmel bir sistem olduğunu anlatmaya çalişmiştir.

Peki nedir bu Pilatesin sırrı ?

Kas ve iskelet sisteminde oluşabilecek bel fıtığı ,boyun fıtığı, boyun düzleşmesi, skolyoz, kifoz, lordosis gibi hastalıkların önlenmesinde etkili bir yöntemdir. Pilates ve Yoga gibi egzersizler vücudu içten dışa doğru güçlendirirler. Pilates ve Yoga yapmaya başladıktan sonra insanlar size ne kadar zayıfladığınızı vücut hatlarınızın nasıl güzel bir şekilde biçimlendiğini söyleyecekler. Halbuki kilonuzda önemli bir azalma olmamıştır. Bunun sırrı işte Pilateste!

Pilatesi doğru yerde ve profesyonel iyi eğitim almış deneyimli hocalar eşliğinde yaparsanız kesinlikle sağlığınız ve kendiniz mükemmel bir şey yapmış olursunuz.

Pilatesin 6 Ana prensibi nelerdir ?

Pilatesin olmazsa olmazı prensipleridir. Siz bütün hareketleri doğru yapsanız da şayet prensipleri uygulamazsanız bu Pilates yaptığınız anlamına gelmez sadece hareket ettiğiniz anlamına gelir.Pilatesin prensipleri şu şekildedir.

1-Konsantrasyon

2-Nefes

3-Merkezlenme

4-Kontrol

5-Kesinlik

6-Akıcı Hareket

Reformer Plates Nedir?

Pilates in ilk çıkışı değişik ekipmanları ve yayları birleştirilerek icad edilen ve adına Reformer denilen aletler le olmuştur.

Reformer değişik güç ve hareketliliğe sahip yaylardan oluşan ve üstünde minderi olan bir alettir.

Reformer Pilates ve Mat Pilates arasındaki fark nedir ?

Mat Pilates ise minder üzerinde belli bir düzen içinde Reformer aleti üzerinde yapılan hareketlerin kendi gücünüzü kullanarak yapılmasıdır.