Astım Ve Yoga

Astım Ve Yoga

Yoga hayatın tüm alanlarını kapsayan, doğru yaşam rehberidir. Çünkü hem beden, hem zihin, hem de ruh üzerine yoğunlaşır. İnsanların günlük hayatında uygulayabileceği teknik ve yöntemleri içerir. Birey istek, ihtiyaç ve amaçlarına göre teknikler uygulayarak yaşam kalitesini yükseltebilir. Yoga da uygulanan nefes teknikleri sayesinde solunum sistemi geliştirilir, solunum yolları ile ilgili hastalıklarda iyileşmeler sağlanır.

Diğer organlardan farklı olarak akciğerler hem sinir sistemimizle hem de irademizle kolaylıkla kontrol edilebilecek tek organdır. Akciğerlerimizi bilinçli kullanarak ve onlardan en üst düzeyde yararlanarak, sağlıklı yaşam elde edebiliriz. Nefes tekniklerinin amaçlarından biri akciğerleri tam kapasite kullanarak solunum sistemini geliştirmektir. Solunum üzerinde kontrol kazanmak, solunum fonksiyonları düzene sokmaktır.. Nefes teknikleri ile pasif alveoller canlanır, daha verimli çalışır. Akciğerlerde birikmiş toksinler atılır ve solunum hastalıkları engellenir. . Akciğerler canlanır, güçlenir ve tam kapasite çalışır..Yanlış solunum alışkanlıkları giderilir, solunum, derinleşir ve yavaşlar. . Bu da sinir sistemine yansır. Sinir sistemi düzene girer ve gevşer. Duygular ve öfke kontrol altına alınır. Zihin sakinleşir, zihinsel fonksiyonlar düzene girer, farkındalık ve bilinçlilik artar. Organizmada birikmiş gerginlik atılır, psikolojik rahatsızlıklar giderilir.

Vücudumuzu mükemmel işleyen, kompleks, tüm sistemleri birbirine sıkıca bağlı olan bir makineye benzer. Bir organdaki problem, diğer organları da olumsuz etkileyip iyilik halini bozabilir. Eksiksiz uygulanan yoga tüm organizmayı bir bütün olarak ele alan, tam ve bütünsel bir şifa aracıdır.

Astım gibi kronik solunum yolu rahatsızlığı olan kişiler düzenli doktor kontrollerini ihmal etmemelidir. Ayrıca, , yaşam kalitelerini arttırmak için yoga tekniklerini düzenli uygulayarak nefes kapasitelerini arttırabilir, bağışıklık sistemlerini güçlendirebilir ve strese daha dayanıklı hale gelebilirler.

Esin Yıldırım