Çağımızın Hastalığı Depresyon

Sabah uyanmakta, yataktan kalkmakta güçlük, kendini gün içinde yorgun ve bitkin hissetme, enerjide azalma, çalışmak istememe, karamsarlık, hüzün, cinsel isteksizlik, çabuk sinirlenme gibi belirtiler sizde varsa; çağımızın hastalığı olan depresyona girmiş olabilirsiniz.

Depresyon her mevsimde görülse de, güneş ışığının azalması ile sonbahar aylarında hızlı bir artış gösterir.

Neden sonbaharda depresyonda artış olur?

Sonbaharla birlikte azalan güneş ışığı milyonlarca kişinin yaşamını olumsuz etkiler. Mutluluk hormonu serotininin azalması, beyin kimyasının değişmesine ve depresyona neden olur. Aynı mevsimsel depresyon kışın da görülür. Ancak yaz mevsiminin hemen sonrasında olduğu için sonbahar depresyonuna kış depresyonundan daha sık rastlanır.

Depresyon hastalığı başladığı zaman kişide enerji azalır veya kaybolur, suçluluk duyguları, değersizlik, konsantrasyon güçlüğü, iştah kaybı, ümitsizlik, mutsuzluk görülür. Kişi duygusal olarak çöker, her şeye üzülür, hatta yaşama isteği kaybolabilir. Ağlamalar sıklaşır, sıkıntı ve huzursuzluk olur, hiç bir şeyden zevk alamaz hale gelir, aktiviteleri azalır, işleri aksar, uykuları bozulur, kendilerini yorgun hissederler.

Depresyondan çıkmak ya da daha da doğrusu depresyona girmemek için, biz kendimiz için; ne yapabiliriz? Bahar depresyonunu yaşayan kişilerin gerekli enerjiyi sağlamak için; sağlıklı beslenmesi, düzenli spor ve egzersiz yapması depresif belirtilerinin azalmasına yardımcı olur.

İşte tam bu belirtiler yaşanırken yoganın önemi bir kez daha ortaya çıkar. Günümüzde artık modern tıp dünyası da Yoganın faydalarını kabul etmekte ve depresyondaki kişilere yogayı tavsiye etmektedir. Düzenli yoga uygulayarak, doktor kontrolünde depresyon ilaçlarını bırakan sayısız kişi vardır.

Neden sizde bu sağlıklı, mutlu kişilerden biri olmayasınız?

Yoga ile depresyon nasıl aşılır?

Yoga ile solunum fonksiyonu düzenlenir, kan dolaşımı hızlanır, toksinler atılır, iç organlar çalıştırılır. Mükemmel beden, zihin , zeka bütünlüğü sağlanır, farkındalık gelişir. Yoga teknikleri ile enerji alanımızdaki blokajlar giderilerek enerji alanı arındırılır. Kişi endişelerinden uzaklaşarak fiziksel ve ruhsal sağlığının en yüksek haline ulaşır. Bunlar yoganın yararlarından sadece bir kaçıdır. Depresyon kısa sürede kontrol altına alınır. Kişi düzenli uygulama sayesinde içsel ve bedensel sağlığa, huzura, bitmez tükenmez enerjiye kavuşur.

Esin Yıldırım