HAMİLELİKTE YOGA VE FAYDALARI


Hamilelikte Yoga ve Faydaları;

Ortalama 40 haftalık Hamilelik sürecinde hem anne adayı hem de bebek için daha sağlıklı ve huzurlu geçmesi için; belki de yapılabilecek en iyi şeylerden biri Yoga.

Bir kadının hamile kalması ile beraber bedeninde pek çok değişimler meydana gelmeye başlar. Bu değişikler sadece fiziksel olarak değil; aynı zamanda hormonsal ve psikolojik olarak da meydana gelmektedir.

İlk aylarda; bedenin bebeği kabullenmesi ve anne adayının oluşan hormonsal değişikliğe adapte olması; bu hormonsal değişiklerin hamilelik sürecisince devam etmesi ve daha önceden hissedilmeyen göğüs ve eklem ağrıların başlaması...

İlerleyen aylarda; bebeğin anne rahminde büyümesi ile ağırlığın artması ile pelvik tabana baskı yapması ve annenin ağırlık merkezinin değişmesi. Gebelik boyunca omurganın doğal yapısının bozulması ve bu nedenle meydana gelen sırt ve bel-bacak ağrıları...

Aileye yeni katılacak birey için duyulan heyecan ve onun için en iyisini yapma çabaları...

Bütün bunlara bir de doğumla ilgili kafa karışıklığı eklenince anne adayı için muhteşem ve keyifli geçmesi gereken bu özel dönem sıkıntı ve mutsuzlukla geçebiliyor.

İşte bu aşamada kökleri çok eskilere dayanan ve sanskritçe bütünleşme-birleşme bir olma anlamına gelen Yoga'dan faydalanabilirsiniz.

Yoga bedenin ,zihnin ve ruhun birleşmesidir.

Şimdi gelin beraber iyi,mutlu, sağlıklı bir hamilelik için; Yoganın bize sağlayacağı faydalara beraber bir göz atalım.

Yoga'da Asana denilen duruş ve hareketler anne adayının bedenini tanımasına yardımcı olurken, kolay bir doğuma anneyi hazırlar. Hamilelik boyunca yapılan bu asanalar bedendeki çakra denilen enerji merkezlerini uyarır. Bedendeki uyarılan ve dengelenen enerji merkezleri anne adayının; hormonlarının dengelenmesine, oluşan hormonal değişikliklerle baş etmesine ve kendini iyi hissetmesine yardımcı olur. Asanalar aynı zamanda kasları ve pelvik tabanını güçlendirir. Bağırsaklara ve iç organlara masaj etkisi yaparak şişkinlik,ödem,gaz sancılarına iyi gelecek. Hamilelik boyunca yapılan asanalar aynı zamanda postur bozukluğunu en aza indirir.

Yoga'da Pranayama denilen nefes teknikleri doğru nefes almayı ve akciğerlerin daha verimli çalışmasını sağlar. Böylece beden daha iyi oksijen alacağı için hem anne adayı hem bebek daha iyi beslenecek ve toksinlerden arınmış bir şekilde solunum ve dolaşım sistemini güçlendirecek. Solunumun güçlenmesi ile hücreler canlanacak.

Meditasyon ile anne adayı odaklanmayı ve içe dönmeyi öğrenerek doğum anında ne yapması gerektiğine odaklanabilecek ve doğum dalgaları ile baş etmeyi öğrenecektir.

Asanadan ve pranayamadan sonra yapılan Meditasyon ve derin gevşeme ile anne adayı rahatlar ve kendi içine dönerek bebeği ile iletişime geçer. Kendini daha güvende ve huzurlu hisseder. Annede oluşan bütün bu iyi haller bebeğe de aynı oranda yansır.

Kendinize ve bebeğinize hamilelik boyunca yapabileceğiniz en büyük iyiliklerden biridir Yoga.

ŞİRİN DUMAN