Yoga Zayıflatır mı?

Download

Yoga ile zayıflamak mümkün mü? Eksiksiz uygulanan Yoga sistemlerinde, kilo vermek ve forma girmek için etkili bir araçtır.

Günümüzde kentlerde yaşayan insanlar doğadan koparak, bedenlerini yeterince çalıştırmayarak ve düzensiz beslenerek kilo almakta, sağlıklarını her gün biraz daha kaybetmektedirler. Böyle bir yaşam çeşitli hastalıklar için zemin oluşturmaktadır.

Her gün kısa süreli bile olsa, düzenli olarak uygulanan yoga duruşları, nefesle eşzamanlı uygulandığında bedeni güçlendirip, sağlığı iyileştirmekte ve bedeni şekle sokmaktadır.

Yoga çalışmaları kasları esnetir, uyumlu geliştirir ve normal boyutlarına ulaştırır. Yirmi dakikalık yoga çalışması, sağlıklı kilo vermek açısından, jimnastik antrenmanından daha etkileyicidir. Yoga da uygulanan asanaların jimnastik egzersizlerinden daha etkileyici olmasının sırrı, hareketlerin yavaş ve bilinçli yapılması, nefesin hareketle senkronize edilmesi ve duruşta bir süre kalınmasıdır.

Diğer egzersiz türlerinde, belirli kas grupları çalıştırıldığından bedenin diğer bölümleri ihmal edilir. Hatta birçok spor türü vardır ki kasları zorlayarak sıkıştırır ve şişirir. Zaman için de böyle şişirilmiş kaslarda ağrılar meydana çıkar ve artık spor yapılmadığında çabuk yağlanma başlar.

Yoga ile yeniden şekillenen, forma giren beden, diğer egzersiz sistemlerinden farklı olarak yorgunluk yaratmaz, kişiyi canlı, enerjik ve huzurlu kılar. Düzenli yoga devam ettiği sürece de verilen kilolar geriye alınmaz, beden her geçen gün daha da gençleşir ve fit hale gelir.

Ruhsal, bedensel, zihinsel dengeler yerine geldikçe; hormon salgıları düzene girer, duygu kontrolü gelişir, irade güçlenir, kişinin bedenin ihtiyacından fazla yeme isteği kendiliğinden azalır. Kişinin kendine verdiği özdeğer gelişirken; bedenine ve beslenmesine daha dikkatli hale gelir.

Esin Yıldırım