Sıkça Sorulan Sorular

Daha önceden hiç Yoga yapmadım herkes Yoga yapabilir mi ?

Evet herkes Yoga yapabilir. Yoga derslerine katılmak için daha önceden yoga yapmış olmanıza gerek yoktur. Yoga da bedeninizin farkına varmayı, onu dinlemeyi öğrenirsiniz. Her derste nasıl esnediğini ve güçlendiğinin farkına varacaksınız.

Bedensel bir rahatsızlığım var yine de Yoga yapabilir miyim bana iyi gelir mi?

Yoga içerisinde yüzlerce teknik vardır. Yoga eğitmeni bu teknikler arasından sizin için uygun bir ders programı hazırlar. Bedeninizin izin verdiği ölçüde yavaş yavaş teknikleri uygulayarak maksimum faydayı sağlamış olursunuz.

Yoga yaparken ne giymeliyim?

Derslerde sizi rahat ettirecek pamuklu eşofman,tayt, t-shirt gibi açık renk, mümkünse beyaz kıyafetler giymenizi tavsiye ederiz. Rahat nefes alabileceğiniz, göğüs ve karın bölgenizi sıkıştırmayan kıyafetler uygundur.Dersler yalın ayak yada çorapla yapılıyor ayakkabı kullanılmıyor.

Derse gelirken yanımda ne getirmeliyim?

Mat, havlu, pike gibi ihtiyaçlarınızı Yoga Balance ta mevcuttur, eşofmanlarınızı alıp gelmeniz yeterli.

Yoga yaparak zayıflamak mümkün mü ?

Yoga yaparak kilo vermek mümkün ancak yoganın burada yardımcı olacağı asıl güzel şey bedeninize saygı duymanızı öğretmektir.

Yoga derslerinde bedensel olarak bir sürü Asana(duruş) gerçekleşir, nefes teknikleriyle beden toksinlerden arınır, metabolizma daha dengeli çalışmaya başlar.

Yoganın felsefesinde göre beden ruhun aracıdır ve çok önemlidir.Bu yüzden ona iyi bakmamız gerekir. Yediklerimize, içtiklerimize özenerek, bedenimize yani kendinize saygımızı gösterirsek, bedenimizde fit ve sağlıklı bir görüntü ile bize karşılık verecektir.

Yoga bir din midir?

Hinduzim, budizm, islamiyet, hiristiyanlık bir din ve inanç sistemi iken; yoga fizik, matematik gibi formül ve tekniklere olan şahane bir bilimdir. Ayrıca din olması mümkün değildir çünkü yoga bilinen tüm dinlerden daha eskidir, geçmişi binlerce yıl öncesine dayanmaktadır. Yoga ruhsal,bedensel, zihinsel yönden geliştiren kişisel bir gelişim sistemidir.

Pilates nedir?

Pilates kasları güçlendiren, esnekliği artıran ve genel olarak insanı daha sağlıklı kılan Joseph Pilates tarafından geliştirilen bir egzersiz sistemidir.

Neden Pilates yapmalıyım ?

Pilates hem günlük hayatımızdaki faaliyetlerde hem de spor faaliyetlerinde dayanıklılığımızı en üst seviyelere çıkarmamızda bize yardımcı olmaktadır. Sakatlık riskini en aza indirir, sakatlık sonrası ise hızlı toparlanmamızı sağlar. Pilates kasları kuvvetlendirir ve eklemlerin hareket yeteneğini artırır.Bedenimizin esnekliğini artırarak,omurgamızı güçlendirir.

Pilates zayıflatır mı?

Pilates zayıflamaya yardımcı olur fakat tek başına yeterli değildir. Pilates doğru bir biçimde uygulandığında zayıflamaya elbette yardımcı olmaktadır. Ancak pilates ile zayıflamanın uzun dönemli olabilmesi için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar var.. Pilates ile kilo vermek için nelere dikkat etmek gerekir ?ilk koşul Pilatesi iyi bilen bir Eğitmen ile egzersizlerde uzmanlaşmanız ve egzersiz temposunu hızlandırmanız gerekmektedir. Bu sayede yüksek tempolu yapılan Pilates, kalori harcamanıza da yardımcı olacaktır. Tempoyu sürdürebilmek için doğru nefes kullanım tekniklerine de hakim olmanız gerekir. Haftada en az 3 kez pilates hareketleri yapmanız gerekiyor. Bu sayede metabolizma hızı kalıcı olarak yüksek seyredecek ve kilo vermenin önü açılacaktır. Haftada bir veya daha seyrek yapılan Pilates egzersizi kilo vermeye yeterli gelmese bile vücudun formda kalmasını sağlayacaktır.

Pilates gerçekten boy uzatır mı?

Pilates oldukça güçlü ve etkili bir egzersiz sistemidir; sırt,omuz,göğüs,omurga,kalça,bacak ve daha bir çok kas grubunu esnetir, güçlendirir ve dengeler. Esnetme ve güçlendirme üzerine dayalı olması sebebiyle duruşu düzeltir, omurgaların arasındaki boşlukları açarak rahatlatır kişinin uzamasına yardımcı olur. Hem duruşu düzeltmesi hem de omurgalar arasındaki boşlukları açması nedeniyle boy uzatma konusunda oldukça faydalıdır.